Paralaktická montáž EQ-6 Syntrek

eq6

Toto je ťažká nemecká ekvatoriálna montáž od firmy Sky-Watcher. Zakúpil som ju v máji v roku 2009 od firmy Astronyx, ktorá sídli v Hlohovci. Bez dvojice dodaných závaží (2 x 5,1 kg) je váha montáže okolo 24 kg. Z toho oceľové nohy o priemere 2" vážia 7,5 kg. Táto verzia EQ-6 má síce len obyčajný ručný smerový ovládač, no jediný rozdiel oproti verzii EQ-6 Pro je práve len vo výmene tohto ovládača za Go-To systém. Montáž je vybavená krokovými motormi, ktoré spolu v špičke majú odber maximálne okolo 2 A a je potrebné ju napájať z 12V DC zdroja. Čiže najlepší spôsob ako ju kŕmiť v teréne, je z autobatérie. Pre tento účel som si zakúpil externú autobatériu s kapacitou 75 Ah, z ktorej budem napájať aj notebook. V prípade dostupnosti elektrickej siete (220 V) mám poruke spínaný zdoj. Túto EQ-6 je možné pripojiť aj k počítaču namiesto ovládača pomocou špeciálneho kábla, ktorý treba vyrobiť (pozor, konektor je síce v tvare sériového portu, no ide o úplne iné úrovne napätia, ktoré sú potrebné, a preto nie je možné v žiadnom prípade použit obyčajnú USB-RS232 redukciu, čo by mohlo viesť k poškodeniu elektroniky vo vnútri montáže!). Nechýba ani vstup pre autoguider. Maximálna udávaná nosnosť je 30 kg fotograficky, vizuálne až 45 kg na kríži. Snáď najväčší ďalekohľad, ktorý je možné sem upevniť, je asi Newton 254/1200. Nejde ani o hmotnosť ďalekohľadu, ktorá nie je taká veľká, ale na tak dlhom tubuse ďalekohľadu sa značne prejavuje akýkoľvek záchvev. To pri vizuálnom pozorovaní ešte nie je kritické, ale pri fotografovaní dosť vadí a ak by povedzme fúkal vietor, na kvalitu snímok to určite môže mať neblahý vplyv.

 

Digitálny fotoaparát Canon EOS 350D modifikovaný

canon

Digitálny fotoaparát značky Canon EOS 350D. Väčšina fotiek, hlavne deep sky objektov bola spravená týmto fotoaparátom. Napokon som sa rozhodol pre radikálny krok, a to modifikovať ho pre astrofotografické účely. Originálny UV/IR + antialiasing filter, ktorý sa nachádza pred CMOS čipom prepúšťa rozsah vlnových dĺžok taký, ktorý zodpovedá približne oblasti viditeľného svetla, ktoré bežne vnímajú ľudské oči. Citlivosť fotoaparátu pre oblasť v okrajových oblastiach značne klesá (modrá a červená časť spektra). Objektom záujmu sú emisné hmloviny, ktoré vyžarujú na spektrálnej čiare vodíka H alfa (Balmerova séria, vlnová dĺžka 656,3nm). V tejto oblasti nemá neupravený fotoaparát s pôvodným filtrom veľkú citlivosť. Pre značné zvýšenie citlivosti pre túto vlnovú dĺžku je potrebné nahradiť tento filter pred čipom iným, ktorý má širšiu priepustnosť, predovšetkým v tejto oblasti. Ďalšia možnosť je po odstránení nedávať žiaden, len IR filter, ktorý oreže horné spektrum od infračerveného žiarenia. Ja som sa rozhodol pre filter ACF 2 od firmy Baader Planetarium. Použitie pravouhlého filtra priamo uloženého pred CMOS čipom umožňuje zachovať funkciu autofocusu pri použití elektronicky ostriacich objektívov určených pre fotoaparát. Modifikácia vyžaduje kompletné rozobratie tela fotoaparátu. Je možné si o tom pozrieť viac napr. na tejto stránke, kde je uvedený a popísaný celý postup. Keďže nemám bohvieaké skúsenosti s rozoberaním takejto elektroniky, radšej som sa dohodol s Ing. Martinom Myslivcom, ktorý už takýchto fotoaparátov modifikoval niekoľko. Týmto mu veľmi pekne ďakujem za vykonanú modifikáciu prístroja spojenú s výmenou filtra.

remote

Expozície do dĺžky 30 sekúnd je možné nastaviť na fotoaparáte a spustíť s oneskorením pre vyhnutie sa chveniu, ktoré by prinieslo ručné stlačenie spúšte. Pre expozície ľubovoľnej dĺžky (bulb režim) je potrebné použiť ďiaľkovú spúšť, v mojom prípade takýto diaľkový infračervený ovládač (tento má viac tlačidiel, lebo je univerzálny pre viacero značiek). Takto je možné prvým stlačením spustiť expozíciu, po druhom stlačení kedykoľvek ukončiť (za predpokladu, že batéria vo foťáku ešte žije :-)).

 

Webkamera Philips SPC900NC

spc900nc

Jedna z mála webových kamier, ktorá má v sebe citlivý farebný CCD čip. Ide o nástupcu Philips ToUcam, ktoré sú veľmi vhodné na astrofotografické pokusy vďaka možnosti ich modifikácie pre dlhé expozíicie, ale ukazuje sa, že tieto webkamery sú vynikajúce hlavne na planetárnu fotografiu (nie je potrebná žiadna modifikácia a objektív, na ktorom je aj UV/IR cut filter sa dá veľmi ľahko vyšrubovať). Pri skúšobnom snímaní v ohnisku Newtona 203/1000 som zachytil pri 0,2 sekundovej dĺžke expozície hviezdu 9,3 mag (bez modifikáce kamery). Takisto sa teda dá použiť aj na pointáciu ďalekohľadu, aj keď v bežnom pointačnom refraktore (napr. 102/500, 70/500 a pod.) už nemá taký dosah (asi o 1,5 až 2 mag nižší ), a preto častokrát v zornom poli okolo 1 stupňa bez posúvania pointačného ďalekohľadu resp. pozicionéra žiadnu hviezdu nenájdete, a to ani integráciou niekoľkých záberov po sebe. Na účely pointácie som si preto zakúpil nasledujúcu kameru...

 

Pointačná kamera QHY-5 mono

qhy5

Aj keď je často uvádzaná aj ako pointačná CCD kamera, vo vnútri sa nachádza v skutočnosti CMOS čip. Avšak ten má kvantovú účinnosť až 56 percent (Canon EOS ju má asi 30 percentnú). Snímač je mono (bezfarebný), existuje však aj farebná verzia s Bayerovou maskou. Na získanie farebných obrázkov oblohy je tu potrebné použiť RGB filtre a snímať v každom filtri zvlášť. Bolo to síce vytvorené na účely pointácie, ale je to vynikajúca kamera pre snímanie Mesiaca a planét. Taktiež ju je možné použiť na astrofotografické pokusy s deep sky objektami. Keďže nie je chladená, dosť veľkou prekážkou pri dlhších expozíciách je šum a množstvo hotpixelov v obraze. Nie je problém však dorobiť nejaké to chladenie - okolo CMOS čipu kamery je vzadu dostatok miesta na umiestnenie nejakého Peltierovho článku a dorobenie odvodu tepla. Kamera sa pripája k PC cez USB a je možné z nej zachytávať jednak video alebo samostatné snímky. Čo sa týka citlivosti kamery na pointáciu, v kombinácii s pointačným refraktorom 102/500 zachytím na akomkoľvek kúsku oblohy niečo vyše jedného oblúkového stupňa veľkého najmenej 3 dostatočne jasné pointačné hviezdy. Pritom dĺžka subexpozície je len 0,2 sekundy. Samozrejme ak sú hviezdy nedostatočne jasné, je možné zvýšiť dĺžku subexpozície videa na aspoň 0,5 sekundy aby bol dostatočný signál hviezdy od šumu (ak program hlási, že je nízky), viac zatiaľ netrebalo, prípadne použiť redukciu šumu, zvýšiť gain kamery na maximum a pod.

 

Filtre

cls

Pre potlačenie vplyvu svetelného znečistenia, ktoré je snáď najväčším problémom pre pozorovateľov a fotografov nočnej oblohy, používam CLS filter, ktorý sa vkladá do tela fotoaparátu (tzv. clip systém od firmy Astronomik). Filter prepúšťa rozsah vlnových dĺžok od 450 do 540 nm a od 650 nm vyššie. Oblasť, kde filter je nepriepustný zodpovedá oblasti spektra, kde vyžarujú svetlá sodíkových a ortuťových výbojok.

cls graf

 

Skywatcher Newton 200/1000 mm + montáž EQ-5

newton

Ide o zrkadlový ďalekohľad typu Newton. Používam ho na rovníkovej montáži triedy EQ-5 predovšetkým na pozorovanie deep-sky objektov, planét, Mesiaca, príp. komét a taktiež na fotografovanie za okulárom alebo na pointáciu pri fotení teleobjektívom. Je vybavený zatiaľ pôvodným hrebeňovým okulárovým výťahom, ktorý by som chcel v najbližšej dobe vymeniť za bezvôľový okulárový výťah Crayford. S obyčajným hrebeňovým sa pomerne ťažko ostrí pre astrofotografické účely a nie je na to veľmi vhodný. Treba síce viac trpezlivosti a testovania pre presné zaostrenie, ale dá sa to. V ohnisku tohto ďalekohľadu pomocou DSLR fotím zatiaľ len Mesiac.

 

Komakorektor Baader MPCC

mpcc

Pre účely astrofotografie veľmi dôležitá pomôcka. Koriguje komu, ktorá vzniká v optických systémoch typu Newton na kraji zorného poľa a spôsobuje to, že hviezdy v okrajových častiach ďalej od optickej osi nemajú (či už pri pozorovaní alebo fotografovaní) pekný bodový tvar, ale sú pretiahnuté smerom od stredu poľa pripomínajúc chvosty komét - preto koma.

 

Paralaktická montáž EQ-5M

montaz

Ide o nemeckú paralaktickú montáž, ktorá je osadená na tuhých 1,75" nerezových nohách, čo zvyšuje celkovú stabilitu oproti verzii s hliníkovými nohami. Má mechanické pohyby v oboch osiach a navyše som ju dovybavil aj motorovým pohonom oboch osí, ktorý som dodatočne kúpil. Pre 8 palcový ďalekohľad Newton, ktorý vlastním, je táto montáž nanajvýš vhodná pre vizuálne pozorovanie. Dlhý tubus ďalekohľadu totiž vytvára značné momenty síl vzhľadom na jednotlivé osy a bolo by veľmi náročné fotiť niekoľkominútové expozície v ohnisku tohto ďalekohľadu pomocou DSLR v kombinácii s touto montážou. Na fotenie Newtonom rozhodne treba montáž vyššej triedy - minimálne HEQ-5 (aj to ešte nebude ono) a ešte lepšie EQ-6.

zavazia

K tejto montáži sú poskytnuté ešte dve protizávažia na vyváženie ďalekohľadu, každé o hmotnosti 5,6 kg. V konfigurácii s Newtonom sú využité obe. Moja fotografická konfigurácia na tejto montáži je refraktor ED80 s fotoaparátom Canon EOS 350D a pointačný ďalekohľad 102/500 mm osadený po domácky vyrobeným pointačným okulárom. Touto sústavou sa dajú bezpečne fotiť deep sky objekty dlhými expozíciami (a to aj napriek tomu, že môj pointačný okulár je trochu poddimenzovaný a celkové zväčšenie, pri ktorom udržiavam hviezdu na zámernom kríži aj s použitím Barlowovej šošovky 2x je len 50 násobné). Pointujem zatiaľ manuálne, pričom korekcie v rektascenzii a deklinácii robím cez ručný tlačidlový ovládač pohonu montáže.

 

ED achromatický refraktor 80/600mm

ED80

Tento ED achromatický refraktor značky Skywatcher slúži v súčasnosti predovšetkým na fotografické účely. Je cenovo pomerne dostupný v porovnaní s inými ED refraktormi a vhodný na astrofoto vďaka minimalizovanej farebnej chybe a nízkorozptylným sklám. Taktiež veľmi pekný pohľad dá i pri vizuálnom pozorovaní objektov nočnej oblohy. Je vybavený jednorýchlostným okulárovým výťahom Crayford, priemer objektívu je 80 mm a ohnisková vzdialenosť 600 mm (f/7,5). Refraktor mám uložený v hliníkovom kufríku špeciálne určený pre neho a v ňom ho aj prevážam.

 

Achromatický refraktor 102/500mm

refraktor102

Momentálne slúži ako pointačný ďalekohľad. Je ale veľmi vhodný na pozorovanie. Je pravda, že pri svetelnosti f/5 je viditeľná farebná chyba pri pozorovaní Mesiaca a jasných planét, ale to pri prehliadke deep sky objektov vôbec nevadí. Keď sa mi nechce vláčiť so sebou ťažkého Newtona niekam do prírody, beriem tento refraktor alebo ED80.

ED80 pointer

Tu sú oba ďalekohľady v jednej zostave tak, ako ich používam na fotenie (samozrejme chýba tam na fotke foťák na ED80 a pointačný okulár v zenitovom hranole na modrom refraktore 102/500mm).

 

Hodinový pohon a pohon deklinácie

pohon

Veľmi dôležitá súčasť pre pohodlnú pointáciu za pomoci tlačidlového ovládania oboch osí s voľbou rýchlostí 1x až 8x. Takisto spríjemňuje a zjednodušuje dlhodobejšie pozorovania jedného miesta alebo objektu na oblohe, napríklad pri pozorovaní premenných hviezd, pri fotení Mesiaca a planét.

 

Ovládač pohonu a battery pack

ovladac

Používam 4 nabíjatelné monočlánky rozmeru D. Ovládač sa dá napájať aj adaptérom 6V z elektrickej siete.

 

Okuláre

okulare

Okuláre značky Skywatcher typu Plossl - s ohniskovými vzdialenosťami 20 a 10 mm a zorným poľom 52°. Upínací priemer 1,25".

okular5mm

Najkratší okulár na pozorovanie, ktorý mám k dispozícii má ohniskovú vzdialenosť 5 mm. Má príjemné široké zorné pole 58° a veľmi dobrý kontrast pri pozorovaní. Je vynikajúci hlavne na pozorovanie planét, guľových hviezdokôp (v kombinácii s 8" Newtonom pri zväčšení 200-krát krásne rozložená napríklad M13 - tak som ju snáď videl už len v 14" Schmidt-Cassegraine), takisto planetárnych hmlovín alebo galaxií.

point okular

Po domácky vyrobený pointačný okulár. Na jeho výrobu som použil lacný okulár z hypermarketového ďalekohľadu 60/700mm (nižšie) s ohniskovou vzdialenosťou 20 mm a vláknový kríž z hľadáčika tohto ďalekohľadu. Keďže 20 mm ohnisko je na pointačný okulár dosť veľa, používam k nemu ešte Barlowovu šošovku 2x.

 

SW Barlow 2x

barlow

Barlowova šošovka umožňuje znásobenie pôvodného zväčšenia ďalekohľadu pri použití daného okuláru. Tento Barlow násobič značky Sky-Watcher násobí zväčšenie faktorom 2x.

 

Adaptéry

spc900nc adapter

Adaptér umožňujúci uchytenie webkamery SPC900NC do 1,25" okulárovej šachty.

 

T ring

Medzikrúžok medzi T-2 závitom a bajonetom digitálnej zrkadlovky Canon EOS, umožňujúci pripojenie fotoaparátu do ohniska ďalekohľadu.

 

afokal drziak

Univerzálny držiak pre fotenie za okulárom ďalekohľadu - afokálnou metódou. Bez tejto pomôcky si už teraz neviem prestaviť držať fotoaparát pri natáčaní videa planét a detailov Mesiaca za okulárom ďalekohľadu.

 

proejction adapter

Tento adaptér slúži na fotenie v okulárovej projekcii na čip fotoaparátu, CCD kamery alebo film. Do vnútornej šachty je možné umiestniť okulár priemeru 1,25" a na koniec adaptéra, ktorý je vybavený T-2 závitom sa našrubuje fotoaparát resp. CCD kamera s príslušným T-krúžkom. Koncovú časť, kde je nasadené snímacie zariadenie, je možné posúvať, čím sa dá meniť vzdialenosť okuláru od projekčnej roviny v rozsahu 34 mm. V konečnom dôsledku sa takto mení faktor predĺženia ohniska ďalekohľadu pri projekcii.

 

Zenitový hranol 1,25 palca

hranol

Zenitový hranol 90° používaný pri pozorovaní refraktorom umožňuje pohodlné sledovanie nočnej oblohy.

 

Refraktor 60/700 mm

refraktor

Toto bol môj prvý "ozajstný" ďalekohľad. Ide o šošovkový ďalekohľad s priemerom objektívu 60 mm a ohniskom 700 mm. Momentálne je nevyužitý, zatiaľ neviem čo s ním :)

 

Čelovka s červeným filtrom

celovka

Veľmi praktické ak chcete mať voľné ruky pri narábaní s mapou, ďalekohľadom alebo iným príslušenstvom potme. Červeného svetlo je nevyhnutné, aby nedošlo k narušeniu akomodácie oka na tmu. V tomto prípade bol do pôvodného svietidla vložený červený filter.

 

Statív

stativ

Jednoduchý fotografický statív s dvomi osami otáčania.

 

Triéder 10x50

trieder

Binokulár s priemerom objektívov 50 mm a zväčšením 10x. Vhodný na jednoduché pozorovanie nočnej oblohy. Už s takýmto malým ďalekohľadom je možné toho vidieť mnoho viac, než by ste možno čakali. Oproti veľkým ďalekohľadom má výhodu v širokom zornom poli a vysokej svetelnosti, ale predovšetkýmm v pohodlnom pozorovaní. Aj keď pozerať niekam do zenitu aj s týmto zasa nie je príjemné môjmu krku.

 

Klasická zrkadlovka Praktica

praktica

Fotoaparát na klasický film. S týmto som začínal ja, najskôr dokonca na čiernobiely film. Mama ma naučila potom fotky vyvolávať v komore a robiť so zväčšovákom. Bola to veľmi dobrá skúsenosť... Neskôr som od toho upustil a fotil na farebný film, lenže to už bolo treba ľuďom vo fotolabe vysvetľovať čo to na tých fotkách je a ako to má vyzerať... V pozadí je môj mladší brat. :)

 

Digitálny fotoaparát Olympus C-760

olympus

Vhodný hlavne aj na afokálnu fotografiu Mesiaca a planét s možnosťou záznamu videa pre nasnímanie veľkého množstva snímkov jedného objektu a následne je tieto možné spracovať vhodným astronomickým softwarom (Registax, Astrostack,...)

 

Osvetlenie zámerného kríža

dioda

Po domácky urobené osvetlenie pointačného okuláru (červená dióda, spínač, baterky). Led dióda je umiestnená do tubusu alebo rosnice pointačného ďalekohľadu, vhodne natočená, čím mierne osvetľuje pozadie a v konečnom dôsledku teda umožňuje vidieť vláknový kríž okuláru.

 

Prípravky pre fotenie flat fieldov

flat mask1flat mask2

Tieto masky robené na mieru pre jednotlivé objektívy a refraktor ED80 slúžia na rozptyl svetla vstupujúceho do optickej sústavy. Ďalekohľad alebo fotoaparát je namierený na modrú čistú oblohu s touto maskou, kde je pár vrstiev pauzovacieho papiera, ktorý veľmi výrazne rozptyľuje vstupujúce svetlo. Tým sa v konečnom dôsledku získa rovnomerne osvetlené pozadie a to umožňuje získať flat field pre danú konfiguráciu fotoaparátu a optiky.

 

Zdieľať stránku cez

Kontaktujte ma

Today106
Yesterday157
This week263
This month3112
Total576909

Visitor Info

  • IP: 44.210.83.132
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

1
Online

utorok, 28. máj 2024, 17:41